STOWARZYSZENIE "MOJA GMINA KORZENNA"

mojagminakorzenna.pl - niezależny portal o gminie...czytasz i wiesz

Shoutbox

Sondy

Jaki komitet wyborczy popierasz?

Jaki komitet wyborczy popierasz?

Dodaj nową odpowiedź!
» Idź do ankiety »
1 możliwych do oddania głosów

jVS by www.joomess.de.

Reklamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Straż Pożarna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komunikacja autobusowa

Reklama
Reklama

Parafie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sport

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Współpraca

Reklama

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Licznik

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday6043
mod_vvisit_counterYesterday5626
mod_vvisit_counterThis week39340
mod_vvisit_counterLast week43813
mod_vvisit_counterThis month110826
mod_vvisit_counterLast month141809
mod_vvisit_counterAll days2808595

We have: 316 guests online
Twój adres IP: 54.211.95.201
 , 
Today: Wrz 20, 2014

Imieniny

Dzisiaj jest: 20 Wrzesień 2014
Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy


Od września szkoła w Bukowcu stoi pusta i zamknięta, choć wciąż znajdują się w niej ławki szkolne i tablice. - To bardzo przykry widok - mówi Helena Biel, która mieszka po sąsiedzku. - Moja mama Genowefa Jagielska tuż po drugiej wojnie światowej przekazała grunt pod budowę tej szkoły. Wznosili ją społecznie mieszkańcy. Nie możemy się pogodzić, że stoi pusta. Od września 12 dzieci z podstawówki w Bukowcu dojeżdża do Zespołu Szkół do Lipnicy Wielkiej, dokąd rok wcześniej przeniesiono oddział przedszkolny.

 

- Nie mogliśmy dłużej utrzymywać nauki w Bukowcu - mówi wójt Leszek Skowron. - Kosztowała nas pół miliona złotych rocznie. Wiem, że dla miejscowej społeczności widok pustego obiektu jest bardzo przykry. Nam też nie było łatwo likwidować tam szkołę. Ale w gminie mamy 16 wsi i wszędzie dzieci ubywa. Powiedziałem na zebraniu wiejskim, że gdyby do nauki w Bukowcu udało się zebrać około 30 dzieci, to szkołę przywrócę.
Wójt zapewnia, że jestem otwarty na każdą propozycję zagospodarowania budynku. - Mogę nawet dać sołtysowi klucze do szkoły, które mamy w Urzędzie Gminy - nadmienia. Sołtys Bukowca Krzysztof Ligęza przyznaje, że są marne szanse na przywrócenie lekcji na miejscu ("nawet gdyby szkołę poprowadziło stowarzyszenie").

- Ale ta szkoła była nie tylko miejscem nauki naszych dzieci. Organizowaliśmy w niej też imprezy kulturalne i spotkania mieszkańców - podkreśla sołtys. - Mały drewniany budynek remizy nie bardzo się do tego nadaje. Trzeba myśleć o kulturalnym i turystycznym zagospodarowani budynku. Najlepszym gospodarzem mogłoby być Centrum Kultury w Korzennej.

Zamknięta szkoła w Bukowcu ma zadatki na miejsce kulturalne. Istnieje tam wciąż izba ludowa założona kiedyś przez Rozalię Brończyk. - Mieszkamy na pięknych terenach Pogórza Rożnowsko-Ciężkowickiego. Mamy rezerwat skalny i jaskinie. Ośrodek kulturalny dopełniałby te atrakcje - mówi Ligęza.

Szkoła została niedawno wyremontowana. Wymieniono okna i dach, utworzono punkt wydawania posiłków oraz gruntownie zmodernizowano część mieszkalną (na zdjęciach). Jak podawał Wójt na zebraniach wiejskich wartość wszystkich prac w budynku przekroczyła 255,5 tys. zł. Cóż! Wtedy nikt pewnie nie wiedział, że dzieci w szkole jest mało...

Galeria zdjęć szkoły w Bukowcu po remoncie

Źródło; gazeta krakowska

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Blokowane adresy IP

Ogłoszenia

Reklama

ROL-CAR Sklep Motoryzacyjno-Rolniczy
NOVALIA - wszystko po 1,2,3 złote w Korzennej
Przedszkole Językowa BAJKA w Korzennej
ODNOWA Gabinet Kosmetyczny
Studio Urody TOTY
ROLNO-MET JARZĄB Skład Budowlany
Dom Weselny PROMENADA
Siłownia i Fitness Anna Szambelan

Ostatnie komentarze

RSS

pogoda

Pogoda Korzenna z serwisu

Najlepszy komentator

  • partyzant
    45 (+984/-96)

stat4u